KOMÁROV – Tři čtvrtiny vstupenek byly prodané během prvního dne. Takový zájem by se dal očekávat třeba o koncert božského Karla. Ale v Komárově loni boj o lístky vyvolal teprve připravovaný divadelní festival Pešík, resp. jeho nultý ročník. Lidé první den zakoupili 1 300 vstupenek.
Úřad městyse Komárov se chystá na nápor lidí. Druhý březnový čtvrtek se totiž začnou prodávat vstupenky na divadelní festival Pešík.
Po takových zkušenostech se letos při předprodeji, který startuje ve čtvrtek 10. března od 16. hodin, připravují změny. Vstupenky se například začnou prodávat až po skončení pracovní doby Úřadu městyse, aby zájem neblokoval práci tamních úředníků.
Jinak návštěvníci nemusí očekávat příliš inovací. „Budeme se držet toho osvědčeného. Lehkou změnou je že v neděli festival nezakončí večerní, ale již odpolední představení pro malé i velké v podání ochotnického spolku ze Sedlčan,“ upřesňuje jeden z organizátorů festivalu – komárovský místostarosta Radim Šíma.
Lákají známá jména
Festival Pešík, který nese jméno po zakladateli šlechtického rodu, jenž v Komárově kdysi vládl, začne ve středu 13. dubna a představí se na něm celkem čtyři divadelní soubory. Večerní představení startují každý den až do soboty od 19 hodin, na sobotní dopoledne je naplánované i představení pro děti od 3 do 6 let. V pohádce Pirátské dobrodružství si zahraje i Marek Šmied, který s nápadem uspořádat v Komárově takovou akci loni v lednu přišel.
„Komárovští ukázali, že mají o kulturu zájem, tak jsem si říkal, zda tu neudělat větší akci. V polovině ledna jsem s tím šel za Radimem Šímou a už po měsíci byly plakáty a vstupenky,“ vzpomíná na loňský nultý ročník absolvent Vyšší odborné školy herecké v Praze a komárovský rodák.
Na publikum v Komárově letos čekají zvučná herecká jména, například Jana Šulcová, Veronika Jeníková, Libuše Švormová, Petr Nárožný, Ladislav Mrkvička či Jan Čenský.
Oproti loňsku se navýšil rozpočet festivalu. „Bude asi o 50 tisíc korun vyšší, pohybovat se bude někde kolem 300 tisíc. Ještě to nemáme stoprocentně vypočítané,“ říká Radim Šíma s tím, že v roce 2015 byla k vidění o něco levnější představení. Letošní vstupné tak bude vyšší – sobotní pohádku bude možné vidět za 40 korun, ceny na ostatní představení se pohybují mezi 140 a 300 korunami pro dospělé. „Ale myslím si, že jsme v loňském roce neměli méně známé herce,“ říká Šíma při vzpomínce třeba na Mahulenu Bočanovou, Kateřinu Hrachovcovou, Lukáše Vaculíka nebo Martina Zounara. „Osobně se nejvíce těším na sedlčanský soubor s kusem Ať žijí duchové. Měj jsem možnost v sobotu zhlédnout jejich generální zkoušku a byla úžasná. Na to, že to je v podání ochotníků, je tam velké množství efektů,“ dodává místostarosta Komárova.
Festival se uskuteční v kulturním domě. „Loni jsme vyčistili oponu a svépomocí jsme uklízeli tamní prostory. Jsme tam v nájmu, není to majetek městyse, takže žádné technické vylepšení zázemí nechystáme, ani to dělat nemůžeme. Ale snažíme se dopřát účinkujícím hercům solidní zázemí a divákům příjemné prostředí k prožití večera,“ líčí Šíma.
Šest vstupenek na osobu
Co se týče návštěvnosti, bude se nultý ročník těžko překonávat. „To ani není možné. Všechna představení jsme totiž měli vyprodaná, přišlo 1 700 diváků. I letos očekáváme nápor při zahájení předprodeje. Proto začneme prodávat až hodinu po zavření úřadu, abychom se mohli všichni věnovat jen prodeji vstupenek,“ vysvětluje Šíma. Další novinkou je skutečnost, že jeden člověk si může koupit maximálně šest vstupenek a není možné si je předem rezervovat.
„Jsem moc rád, že v Komárově zájem o divadlo je. Neskromně můžeme říci, že se nám daří vyprodat i jiné kulturní akce. Třeba loni na podzim připravil Marek Šmied ještě představení Natěrače, kde hrají hlavní roli, aby uspokojil ty, na něž se při festivalu nedostalo. A měli jsme tu i koncert Spirituál kvintetu. Oboje bylo vyprodané a ohlas návštěvníku byl velký,“ libuje si místostarosta.
Že divadlo láká, dokumentuje i znovuzrození komárovských ochotníků. „Patnáct let se tady nic nehrálo. Když se na rok 2013 chystaly oslavy 750. let od první písemné zmínky o obci, radnice oslovila místní spolky, aby připravili nějakou akci. Se sdružením Občané pro Komárov, jehož jsem byl čerstvým členem, jsme sestavili tým herců, začali zkoušet a po půl roce byla divadelní premiéra Sluhy dvou pánů. Pro mě to tehdy byl dárek k dvacetinám,“ připomíná Marek Šmied.
Jaroslav Pešice
4. března 2016
5 plus 2 Berounsko
http://www.5plus2.cz/?e=QJ-BEROUN&d=04.03.2016#strana=2