SEDLČANY – V současné době připravuje Spolek divadelních ochotníků Sedlčany hned dvě představení. Prvním je hudební komedie Ať žijí duchové v režii Renaty Holoubkový, druhým Shakespearův Sen noci svatojánské v režii Lidmily Sunegové. Na novinky ve spolku jsme se ptali jeho jednatele Richarda Otradovce.
Od Zorky Sokolové jste si nechali zpracovat návrhy na logo spolku. Z jakého důvodu? A už je rozhodnuto, které budete užívat?
O logu náš spolek uvažoval už delší dobu, ale tím, že jsme byli donucení upravit stanovy dle nového občanského zákoníku, ve kterých jsme změnili název na Spolek divadelních ochotníků Sedlčany, bylo o vytvoření loga rozhodnuto. Chtěli jsme, aby naše logo vytvořil někdo, kdo má vztah k Sedlčansku, proto byla oslovena Zora Sokolová. Ta pro nás vytvořila pět návrhů, ze kterých Výbor Spolku divadelních ochotníků Sedlčany předložil členům spolku k výběru dva.
V sobotu 12. září jste měli ochotnické posezení na Vášově mlýně. Vyplynuly z něho nějaké konkrétní plány spolku?
Ochotnického posezení u Smrtů na Vášově mlýně se zúčastnilo třicet členů a rodinných příslušníků. V přátelském duchu plném soutěží a zábavy jsme se rozloučili s létem. Tato akce se u členů setkala s úspěchem, proto ji plánujeme příští rok zopakovat. V nejbližší době nás čeká zájezd do vánoční Prahy spojený s návštěvou divadelního představení. Koncem ledna chystáme 2. ročník Ochotnického plesu. Následně nás čekají dvě představení – na přelomu února a března Ať žijí duchové! a koncem dubna Sen noci svatojánské.
V příštím roce spolek oslaví 175 let ochotnického divadla v Sedlčanech. Navštívili jste proto Státní okresní archiv v Příbrami. Dohledali jste nějaké zajímavé dokumenty?
Společně s předsedou Jaroslavem Repetným jsme se vypravili do Státního okresního archivu Příbram, kde se nám podařilo objevit zajímavé dokumenty týkajících se historie ochotníků od roku 1841 do roku 1954. Mezi jedny z nejcennějších patří dopis čestného člena a hudebního skladatele Josefa Suka, adresovaný spolku z roku 1934. Dále zde jsou i dopisy významných herců Národního divadla jako byli například Olga Scheinpflugová, Jiřina Štěpničková, Eduard Kohout a další. V této souvislosti jsme navštívili i sedlčanského historika Jiřího Páva, který nám s nadšením a velkou ochotou ujasnil mnohé okolnosti z bohaté činnosti ochotníků.
Jana Spálenková
21. října 2015
Sedlčanský kraj (číslo 40 / ročník 26)