SEDLČANY – Mladičký režisér Richard Otradovec připravuje k 175. výročí spolku sedlčanských divadelních ochotníků netradiční komický muzikál s názvem Bedřich Smetana: The Greatest Hits.
Proč si vybral právě představení, které má jako jediný soubor na repertoáru Divadlo ABC v Praze? Vysvětlil to v rozhovoru.
Je toto představení jediným počinem, kterým připomínáte založení divadelního spolku v Sedlčanech?
Ne. Na jaře jsme uvedli divadelní zpracování filmu Ať žijí duchové, později inscenaci Sen noci svatojánské, kterou jsme zároveň připomínali 400. výročí úmrtí Williama Shakespeara. V sedlčanském muzeu se již uskutečnila jedna beseda o historii ochotnického divadla a další bude ve stejném prostředí 14. října od 18 hodin. Přednášet bude sedlčanský historik Jiří Páv.
Výběr hry je dost neobvyklý, neobáváte se divácké reakce?
Je pravda, že v Sedlčanech jsou od místních ochotníků zajeta představení klasických a osvědčených autorů. Nápad zahrát si představení Bedřich Smetana: The Greatest Hits vzešel ode mne. Když jsem jej vloni viděl v Divadle ABC, neuvažoval jsem o tom, že bychom ho mohli uvést. To vyplynulo až z diskuse, kdy nám bylo kvůli autorským právům zamítnuto několik titulů, o kterých jsme uvažovali. Najednou mě napadl tento komický muzikál s tím, že bychom jej dokázali obsadit lidmi, zpěvem i hudbou. Proto jsme do tohoto risku šli.
Nebude pro vás parodie na opery Bedřicha Smetany příliš velkým soustem?
Je to především parodie na muzikál, na divadelní herce, činohru, operu, kdy si děláme v podstatě legraci i sami ze sebe. Děj vypráví o divadelním souboru, který má zkoušet Hamleta, ale kvůli dotacím je donucen nazkoušet všechny Smetanovy opery a nevědí si s tím rady. Osm a půl opery se tak promítne v jednom večeru. Touto hrou se snažíme Bedřicha Smetanu přiblížit i mladým divákům a touto zábavnou formou s moderní hudbou, jejíž aranžmá měl na starosti Ivan Hlas, by se to mohlo podařit. Každou árii připravil v jiném stylu – jazzovém, rockovém, atd. Pro mladé by to mohlo být lákadlem, jak poznat hudebního klasika. Když nic jiného, tak si víc zapamatují opery, které složil…
Osm Smetanových oper podle školní pomůcky BraProDaLiDvěHuTaČe není těžké vyjmenovat. A co ta půlka?
Braniboři v Čechách, Prodaná nevěsta, Dalibor, Libuše, Dvě vdovy, Hubička, Tajemství, Čertova stěna jsou opery dokončené, Smetana měl rozepsanou i devátou s názvem Viola, ale je jí jenom část.
Jak jste se vypořádali se známými áriemi?
Zazní jich přes deset, většina jich bude z Prodané nevěsty, ale všechny budou v jiném zmodernizovaném pojetí. Vyplývá to i z děje, protože divadelní soubor, o kterém hra pojednává, si uvědomuje, že na operu jeho schopnosti nestačí, tak vše pojmou jako muzikál a připraví smyšlený děj – ten je tvořen tak, aby z opery zazněla nějaká píseň nebo byl její název i zakomponován. Vše se odehrává na hereckých zkouškách – od čtených zkoušek až po generálku, takže je divák vtažen do tvůrčího procesu.
A délka představení?
Dvě a půl hodiny. Bohužel se nic nedalo škrtnout. Dovolili jsme si vypustit jen dvě písničky, které nám tam nepasovaly. Samozřejmě se souhlasem autorů Jiřího Janků a Petra Svojtky, což je režisér a dramaturg Divadla ABC. Když jsme je oslovili, připadalo mi jako zázrak, že obratem poslali scénář a dokonce i máme od nich z pohledu autorských práv jako ochotníci výhodnější finanční podmínky.
Vypořádali jste se s kostýmy?
V první části bude mít každý civilní oblečení, teprve později se oblékají do kostýmů – upravených krojových kostýmů. A abych nezapomněl, objeví se tam podobně jako v Prodané nevěstě i medvěd – ale ten náš medvídek bude vlastně panda.
Kteří profesionální herci se v původním pražském nastudování v tomto komickém muzikálu objevují a komu jste svěřili role v sedlčanském ochotnickém představení?
Za všechny bych jmenoval známou herečku Veroniku Gajerovou nebo Veroniku Kubařovou. Na sedlčanských divadelních prknech vystoupí kolem třinácti herců, šest muzikantů a k tomu se na jevišti objeví další postavy, které k divadlu patří – například nápověda, inspice nebo režisér. Režiséra si zahraje například Jaroslav Repetný. Diváci se mohou těšit na Jirku Dundra, Mílu Kelichovou, Míru Boučka. Jirka Bosák se objeví jako kulisák, což je role, která mu snad byla šitá na tělo. Já se objevím u kapely jako doprovodný zpěvák, který má posílit hlasy.
Pokračuje vaše spolupráce s Janem Marhoulem, učitelem ZUŠ Sedlčany, který dal dohromady muzikanty v muzikálu Ať žijí duchové?
Na Honzovi byl výběr muzikantů, jde o mladé kolem dvaceti let.
Kdy poprvé „Smetanu“ uvedete?
Premiérové představení sehrajeme 23. listopadu od 19.30 hodin a bude mu předcházet předpremiéra pro seniory za výhodné vstupné od 15 hodin. Celkem hru uvedeme osmkrát.
A tím pro vás úplně skončí nebo s ní máte ještě další plány?
Rádi bychom se s touto hrou účastnili krajské divadelní přehlídky v Rakovníku. Bohužel se nám termín bude trochu překrývat s přípravou jarního představení, kdy se chceme vrátit k nastudované komedii Světáci, která měla u publika velmi příznivý ohlas. Pro herce, kteří vystupují v obou titulech, by to bylo náročné. Musíme proto ještě zvážit všechna pro a proti.
Marie Břeňová
5. října 2016
Příbramský deník (číslo 233)